Doğrulama

Mersin’deki Heykel Boksör Sinan Şamil Sam’a mı ait?

Bulgularımız:

  • Mersin’deki heykel Sinan Şamil Sam’ı göstermiyor.
  • Güney Koreli heykeltıraş Kim Won Geun, yaptığı heykelin herhangi bir kişiyi tasvir etmediğini belirtiyor.

Sosyal medyada ülkemizden, birer ‘şaheser’ diyebileceğimiz heykellerle sık sık karşımıza çıkıyor. Çorum’da leblebi, Malatya’da kayısı, İzmir’de Nasreddin hoca ve daha nicesi… Gerçekten de Rönesans döneminin usta heykeltraşlarından Michelangelo’yu haset ettirecek türden yapılar ortaya çıkarıyoruz.

Geçtiğimiz gün internette bir heykele rastladık. İnternetçi tayfa bu heykelin, birçok başarıya imza atmış Türk Profesyonel boksör Sinan Şamil Sam olduğunu söylemişler. Bunun yanı sıra, heykelin konumunun Mersin olduğuna dair bir ayrıntı verilmiş.

Arşivlenmiş Tweet
Arşivlenmiş Tweet

Bu fotoğraftaki heykelin arka planına Büyüteç tuttuk.

Mersin’deki Heykel Sinan Şamil Sam’a mı Ait?

Fotoğraftaki heykelin Sinan Şamil Sam’a ithafen dikildiğine dair bir iddanın yayılımda olduğundan bahsettik. Birçok internetçi bu heykel ile epey dalga geçmişler. Sözümona gözleri kanatan heykellerin ya da maketlere denk geldiğimiz için insanlar eleştiriyorlar. Haksız da sayılmazlar. Peki Mersin’de gerçekten de böyle bir heykel var mı?

Öncelikle bunu öğrenmek için fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi kullanarak Google Görseller’den taratıyoruz. İşbu paylaşımın Onedio’nun web sitesinde de yer aldığını görüyoruz. Bu yüzden bu heykelin Sinan Şamil Sam’ı tasvir ettiğine dair görüşe iyice şüpheleniyoruz. Ardından Ensonhaber’in 2021 tarihli ilgili haberine ulaşıyoruz. Haberde şu bilgiler yer alıyor:

Sosyal medya kullanıcılarından bir kısmı heykelin, boks şampiyonu Sinan Şamil Sam’a ait olduğunu öne sürünce tepkiler çığ gibi büyüdü, konu ulusal basında dahi yer aldı. Ancak gerçek çok geçmeden gün yüzüne çıktı. 2013 yılında Mersin’in ev sahipliğinde yapılan Akdeniz Oyunları öncesinde 8 farklı ülkeden heykel sanatçıları spor temalı taş heykel çalışmalarına katılmış, o sanatçılardan biri olan Güney Koreli heykel sanatçısı Kim Won Geun da kendine özgü bir üslupla, espri katarak ve karikatürize ederek şişman boksör heykelini yapmıştı.

Verilen bilgilerden bu heykelin 2013’te Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları öncesinde farklı Güney Koreli bir sanatçı tarafından yapıldığı bilgisine ulaşıyoruz. Bu sefer bunu teyit etmek için arama çubuğuna “Güney Kore”, “Kim Won Geun” ve “Akdeniz Oyunları” yazıyoruz.

Sanatçının Artsy portfolyosunda da, benzer tipte küçük heykeller tasarladığını görüyoruz.

Kim Won Geun – Artsy portfolyosu

Ayrıca kendisi bu konu ile alakalı medyadaki iddiaları şu kişisel Instagram hesabından şu ifadelerle yalanlıyor:

Şu sıralar ünlü Türk boksörün Türkiye’de sembolize edildiği yönündeki asılsız haberlerle bir çok Türk insanı sorun yaşıyor.. Kimseyi sembolize etmeden işler yapıyorum.

Kim Won Geun, 2012’de tasarladığı bu heykeli yaptığı zaman ait bazı fotoğraflar paylaşmış. Görsellerde, Sinan Şamil Sam’ı tasvir ettiği iddia edilen ancak herhangi bir kişiyi göstermeyen bu heykelin nasıl yapıldığı incelenebilir.

Kim Won Geun – Instagram Hesabı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu