BilimDoğrulama

Satürn’ün Uydusu Dione’yi Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

 

Bulgularımız:

  • Fotoğrafı GERÇEK. Satürn ve uydularını gözlemleyen Cassini Uzay Aracı 11 Ekim 2005’te kaydetmiş.
  • Fotoğraf, NASA’nın görsel arşivinde yer alıyor.

Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız @uzayakesif isimli Twitter hesabı bir fotoğraf yayınladı. Daha önce de kendisinin paylaştığı birçok fotoğrafın gerçek olmadığını teyit etmiştik. Bugün incelemeye aldığımız fotoğraf da, yine bu hesabın paylaştıkları arasında…

Satürn ve buzlu uydusu Dione, Cassini uzay aracı tarafından yakalandı. Dione’nin kütlesinin yaklaşık üçte ikisi su buzu. (Arşivlenmiş Tweet)

Tweet bize, Satürn‘ün buzul uydusu Dione‘nin bu yakın mesafeden fotoğrafının Cassini Uzay Aracı‘nın çektiğini söylüyor. Söz konusu uzay fotoğrafları olunca, internetçilere pek de güvenmemek gerekiyor. Çünkü tahmin edeceğiniz üzere bu gibi fotoğrafların, dijital programlarla da üretimi mümkün. Dolayısıyla şüpheci olmak gerek. Bazı Twitter kullanıcıları da bu ‘fotoğrafın gerçek olamayacağı’ yorumunu yapmışlar.

Anlayacağınız kafalar karışık… Bu fotoğrafa Büyüteç tuttuk.

Fotoğraf 2005’te Cassini Uzay Aracı Tarafından Çekilmiş

Öncelikle bu fotoğrafı tersine görsel arama metodu kullanarak Google Görseller üzerinden aratıyoruz. Karşımıza NASA’nın web sitesi çıkıyor. Tweet’te paylaşılan fotoğrafın birebir aynısının ‘ters halini’ görüyoruz.

Kaynak: NASA

NASA’nın web sitesinde bu fotoğraf ile alakalı şu bilgiler yer alıyor:

11 Ekim 2005’te mavi, yeşil ve kızılötesi (752 nanometre merkezli) spektral filtrelerle çekilen görüntüler, sahneye insan gözüne göründüğü gibi yaklaşan bu renkli görüntüyü oluşturmak için kullanıldı. Görüntüler, Cassini uzay aracının geniş açılı kamerası ile Dione’den yaklaşık 39.000 kilometre (24.200 mil) uzaklıkta ve bir Sun-Dione-uzay aracında veya 22 derecelik bir fazda elde edildi. Görüntü ölçeği, piksel başına yaklaşık 2 kilometredir (1 mil).

Açıklamada bu fotoğrafın Cassini Uzay Aracı tarafından 11 Ekim 2005’te çekildiğini görüyoruz. dolayısıyla fotoğraf gerçek ve NASA’nın arşivinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu