ManşetUncategorized

Video Aydın’da Pavyona Çevrilen Bir Ahırı mı Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Video Aydın’da değil, Almanya’da kaydedilmiş.

Gün geçmiyor ki saçma sapan bir iddia ile karşılaşmayalım. İnternetçiler bu sefer de pavyona benzeyen bir ahır videosunu paylaşıma soktular. İddiaya göre Aydın’da bir çiftçi, ineklerinin süt verimini arttırmak için ahırı pavyona çevirmiş. Peki gerçekten de bu video troll mü yoksa gerçek mi?

Bunu Büyüteç’ledik.

İddiaya konu olan sözde pavyon-ahır görüntüsü:

Aydın’da yaşayan bir besici, ineklerini beslediği ahırını pavyona çevirdi. ▫️ Besici, ahırdaki bu değişim ile ineklerin süt veriminin neredeyse iki katına çıktığını iddia etti. (Kaynak: Haber)

Aydın’lı Bir Çiftçi Ahırını Pavyona mı Çevirdi?

Öncelikle araştırmaya “Pavyon”,”Ahır”,”Aydın” gibi anahtar kelimelerle başlıyoruz ancak karşımıza herhangi bir anlamlı sonuç çıkmıyor. Oda Tv ve Ensonhaber’in de aynı konuyu ele alarak çıkardığı haberlere denk geliyoruz.

Aydın’da inanılmaz görüntüler: İnekleri için ahırı pavyona çevirdi Aydın’da hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş, ineklerinin daha fazla süt vermesi için herkesi şaşırtan bir karara imza attı. (Kaynak: Ensonhaber)
Aydın’da kaydedilen görüntüler izleyenlerin dikkatini çekti… Aydınlı çiftçi ineklerinin süt veriminin arttırmak için ahırı adeta pavyona çevirdi. Karanlık ahırı renkli led ışıklarla aydınlatan çiftçi, o anları sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşılan bu görüntüler kısa sürede viral oldu. (Kaynak: Odatv)

Fakat bu haberlerde konu ile alakalı detaylı bilgiyi vermemişler. Bu da “Olay acaba kurgu mu?” sorusunu akla getiriyor. Daha sonra videonun ilk karesinden tersine görsel arama yöntemi ile Google Lens üzerinden arıyoruz ve videonun orijinal hali şakkadanak karşımıza çıkıyor.

Instagram’da Schauteam Guggemos adlı bir Instagram sayfasının videoyu ilk defa 30 Kasım 2023’te paylaştığını görüyoruz. Ayrıca ilgili videonun orijinal halinde pavyon müziği yerine farklı bir bir müzik olduğu da anlaşılıyor.

Sayfayı araştırdığımızda, Lena ve Tobias Guggemos’un kurduğu bir çiftlikten görüntüler paylaşan bir blog sayfası olduğunu görüyoruz. Paylaşımlardan birinde Lena ve Tobias’ın çiftliğin tabelasının önünde fotoğraf çekindiğini görüyoruz.

Ferienhof Guggemos ismini araştırdığımızda ise çiftliğin Almanya’da ikamet ettiğini görüyoruz. Aydın’daki pavyona benzer ahır videosunun efsane olduğunu ortaya çıkarmış oluyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu