Sağlık

Kahve İçmenin Faydaları

Kahve içmenin faydaları vücudunuza verdiği zararlardan çok daha fazladır. Kahve sadece sıcak ve enerji verici değil aynı zamanda sağlık için de son derece iyi bir içecek olabilir. Günde iki fincan (fincanın büyüklüğü içilen kahve çeşidine göre değişir) kahve içmenin uyuşukluğu giderdiği, pek çok hastalığa karşı koruyucu olduğu ve diş çürüklerini önlemeye yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Sağlığınızı riske atmayacak bir kafein limiti, bir kişinin aşırı doz kafein belirtisi yaşamadan tüketebileceği miktarı belirtir. Kahve içmenin faydaları oldukça fazladır, ancak aşırı kahve tüketimi, mide rahatsızlıklarına ve uykusuzluğa yol açabilir.

Herkes için kesin bir miktar belirlemek zordur çünkü insanlar yaş, tıbbi geçmiş ve tolerans temelinde farklı duyarlılıklar veya kafein tepkilerine sahip olabilirler.

Bununla birlikte, bir kişinin kilosuna dayalı bir kafein miktarı tavsiyesi yapmak için yeterli araştırmalar da mevcuttur.

Sağlıklı Yetişkinler için Kafein Miktarı

Bilim insanları, hiçbir sağlık sorunu olmayan yetişkinler için genellikle 300 – 400 mg kafeinin herhangi bir yan etki yaratmadan günlük olarak tüketilebileceği üzerinde anlaşmaya varmışlardır. Bu miktarlar, kişinin vücut ağırlığına dayandırılarak yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Ortalama bir insandan daha kiloluysanız, kahveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz ancak ortalama bir insandan daha zayıfsanız, biraz daha az tüketmelisiniz. Günlük alabileceğiniz miktarı doz hesaplayıcısıyla öğrenebilirsiniz.

Çocukların Alabileceği Günlük Kafein Miktarı

Çocukların beyinleri gelişmeye devam edip bedenleri büyüdüğü için, sınırlı kafein önerilmektedir.

Zürih’teki Üniversite Çocuk Hastanesi’nde yapılan yakın tarihli bir araştırma, bir çocuğun gelişmekte olan beyni için uykunun önemini göstermiştir. Bu nedenle kafein, uygun beyin gelişimini engelleyerek uykuya olumsuz etki edebilir.

12 Yaş ve Altında Günlük Kafein Miktarı

12 yaşın altındaki çocukların kahve içmesi önerilmez. Bazı doktorlar Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı konan çocuklar için kafein önerebilir ancak genellikle 12 yaşın altındaki çocukların kafein tüketmeleri için hiçbir neden yoktur.

4 yaş ve üstü çocukların kahve içmesi sakıncalı değildir ve günde yaklaşık 45 mg güvenli bir miktar olarak kabul edilir ancak kahve içmenin faydaları göz önüne alınarak kafeinin çocuğun beslenme şeklinin günlük bir parçası yapılması doğru değildir.

13-18 yaş

Okul ve işyerlerinde gençlere sunulan kafeinin büyük ölçüde sınırlandırılması ideal olacaktır çünkü kafein tüketimi bu yaş grubunda gittikçe yaygın hale gelmektedir.

Gelişmekte olan gençlerin uyku, beyin gelişimi, kafein toleransı ve muhtemelen bilinmeyen tıbbi durumlardan dolayı günlük 100 mg‘den fazla kafein tüketmemeleri gerekir.

Kahve İçmenin Faydaları

Kahve İçmek İçin 7 Neden

1. Kahve Sizi Daha Akıllı Yapar

Sıcacık bir kahve içmenin faydalarından biri de, beyin ve merkezi sinir sistemini uyararak, uyanık kalmanıza ve yorgunluğun başlamasını önlemenize yardımcı olmasıdır.

Kahve sizi yalnızca uyanık tutmaz, kelimenin tam anlamıyla daha akıllı hale getirebilir.

Kahvenin içerisindeki aktif bileşen kafein, en çok çay, kahve ve kakao bitkilerinde bulunan doğal bir uyarıcıdır.

Birçok kontrollü denemede, kahve içmenin ruh halini, reaksiyon süresini, hafızayı, uyanıklığı ve genel bilişsel fonksiyonu iyileştirebileceğini gösteren kafeinin beyindeki olumlu etkileri görülmüştür.

2. Kahve Yağ Yakmaya Yardımcı Olur ve Fiziksel Performansı Geliştirir

Birçok ticari yağ yakıcı takviyede (yağ yakmanıza sebep olan ilaç vb ürünlerde) kafein bulunmaktadır.

Kafein, kısmen merkezi sinir sistemindeki uyarıcı etkisinden dolayı metabolizmayı yükseltir ve yağ asitlerinin oksidasyonunu arttırır.

Kafein, yağlı asitleri yağ dokularından harekete geçirmek de dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalarla atletik performansı artırabilir.

İki ayrı meta-analizde, kahve içmenin ortalama egzersiz performansını %11-12 oranında arttırdığı bulunmuştur.

3. Kahve Tip II Diyabet Riskinizi Önemli Ölçüde Düşürür

Tip II diyabet, epidemik oranlara ulaşan, son elli yıl içinde 10 kat artan ve şu anda yaklaşık 300 milyon kişinin maruz kaldığı, yaşam tarzıyla ilişkili bir hastalıktır.

Gözlemsel çalışmalarda, kahvenin diyabet riskini düşürdüğü tespit edilmiştir.

Toplam 457.922 katılımcının yer aldığı 18 araştırmaya bakılarak, günde içilen her bir fincan kahvenin diyabet riskini %7 oranında düşürdüğü ve daha fazla kahve içildiğinde risklerin azaldığı görülmüştür.

4. Kahve Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarını Azaltabilir

Kahve kısa vadede sizi daha akıllı hale getirmekle kalmaz aynı zamanda yaşlandığınızda beyninizi de koruyabilir.

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif (insan beynindeki nöronları etkileyen bir dizi durum için kullanılan kapsayıcı bir terim) bozukluk ve bunamanın önde gelen bir nedenidir.

Belli çalışmalarda, kahve içmenin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini %60‘a kadar azalttığı saptanmıştır.

Kahvenin parkinson riskini de %32-60 oranında düşürebildiği görülmüştür.

5. Kahve Karaciğeriniz İçin Son derece İyi Olabilir

Karaciğer, vücutta yüzlerce hayati fonksiyonu olan dikkat çekici bir organdır. Aşırı alkol ve fruktoz tüketimine karşı çok savunmasızdır.

Siroz, karaciğer dokusunun büyük oranda yara dokusu ile yer değiştirdiği, alkolizm ve hepatit gibi hastalıkların sebep olduğu karaciğer hasarının son aşamasıdır. Birden fazla araştırma, günde 4 veya daha fazla bardak kahve içmenin siroz riskini %80 oranında azaltabileceğini göstermiştir.

Kahve aynı zamanda karaciğer kanseri riskini de yaklaşık %40 oranında düşürebilmektedir.

6. Kahve, Prematüre Ölüm Riski Azaltabilir

Birçok kişi hala kahvenin sağlıksız olduğunu düşünmektedir.

İki büyük çalışmada kahve içmenin her türlü nedenden ötürü ölüm riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Tip II diyabet hastalarında kahve içenlerin 20 yıllık bir süre boyunca %30 daha düşük bir ölüm riski bulunduğu da araştırmalarla gösterilmiştir.

7. Kahve Besinler ve Antioksidanlarla Yüklüdür

Kahve sadece siyah bir su değildir. Dolayısıyla kahve çekirdekleri içindeki besin maddelerinin birçoğu çok miktarda vitamin ve mineral içerir.

Bir fincan kahve, vitamin B5, B vitamini, potasyum ve manganez içerir. Bu, çok fazla gibi görünmese de, günde birkaç fincan kahve içerseniz vücudunuzda bu vitaminler hızla artar.

Kahve aynı zamanda çok miktarda antioksidan içerir. Sizi dinç tutarken vücudunuzu da arındırır. Üstelik kahve içmenin keyfine vararak gününüzü daha enerjik ve kaliteli hale getirebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen depresyon ve alkol tedavisinde de kullanılan kahvenin zararlı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: Healthline, Ncausa

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu