SağlıkTeknoloji - Oyun

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı mı?

Mikrodalga fırın insan sağlığına zararlı mı sorusunu sizler için araştırdık. Nesnel bilgiler ışığında hazırlamış olduğumuz yazımız, bu konu hakkında gereken bilgileri size sunacaktır.

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin ısıtma veya pişirme işlevini mikro dalgalar aracılığıyla yapan fırın çeşidine mikrodalga fırın denir.

Mikrodalga Fırın Nasıl Bulundu?

Dr. Spencer, 1946 yılında “Magnetorn” ile çalışırken cebinde bulunan çikolataların eridiğini fark etmesi üzerine çeşitli yiyecek türleri ile çalışarak mikro dalga fırının icat edilmesini sağlamıştır. Yapılan ilk mikro dalga fırının 1.8 metre ve 340 kg ağırlığında olduğu kayıtlara geçmiştir. Evde kullanılan ilk mikrodalga fırınlar 1955’te Tappan Şirketi tarafından üretilip satışa çıkarılmaya başlanmıştır.

Bu şekilde hayatımıza giren ve günümüzde en çok Amerika’da kullanımı bulunan mikro dalga fırınlar hakkındaki yarar ve zarar tartışması günümüzde halen devam etmektedir.

Mikrodalga Fırın. Kaynak: Freepik

Mikrodalga fırında iyonize olmayan radyasyon, yani düşük frekanslı ve düşük enerjili elektro manyetik dalgalar kullanılır. Mikrodalga fırının içerisinde 60 Hz’lik enerjiyi mikro dalgalara dönüştüren ve ‘’Magnetorn’’ adı verilen bir parça vardır. Bu dalgalar fırın içerisine koymuş olduğunuz su moleküllerinin üzerinde titreştirme işlemi yaparak yemeğin ısınmasını sağlar. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, mikro dalga fırınının içerisine konulmuş olan yiyeceklerin su katkılı olmasına dikkat etmek ve gerekirse içine su eklemektir.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli nokta ise, fırın içerisine konulan kabın ısınmamasının yanında yemeğin ısınmasının sebebinin mikro dalgaların yalnızca sulu maddeleri ısıtma özelliğinin olmasıdır. Yemek kabının ısınmama sebebi de budur.

Mikrodalga Fırının Özellikleri 

 • Plastik, cam ve porselenler tarafından algılanmaz.
 • Bu dalgalar emilmeye başlayınca atomik ısıya dönüşmektedir.
 • Yağ, şeker ve su gibi maddeler tarafından emilmektedir.
 • Metaller tarafından ise yansıtılır.
Mikrodalga Fırın: Kaynak: Freepik

Mikrodalga Fırın Kanser Yapar Mı?

Bu konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda iki ayrı görüş ortaya çıkmıştır. Mikrodalga fırınların kansere sebep olabileceğini savunanlar ve mikrodalga fırınların yalnızca yiyecek üzerindeki vitaminleri azalttığını savunanlar.

İsviçre’de yapılan bir laboratuar araştırmasının sonucuna göre mikrodalga fırınlarda ısıtılan veya pişirilen süt/süt ürünleri ve sebzeleri tüketen insanların kalp atışlarında ve kan basınçlarında değişimler meydana gelmiştir. Buna neden olan şey ise insan sağlığına direkt etkisi olup gözle görülmeyen radyasyondur.

Bunun yanı sıra İngiltere Kanser Araştırma Merkezleri’nde yapılan bir araştırma sonucunda mikrodalga fırınların hiçbir şekilde insan sağlığına zarar vermediği açıklanmıştır. Evinde bu fırınlara sahip olan kişilerin doğru kullanımı sonucunda herhangi bir zarar görmeyeceklerini savunan araştırma merkezi, bu cihazlardan gelen radyasyonun insanı etkilemeyecek derecede az olduğunu ve herhangi bir tehlike oluşturmadığını, yapmamız gereken şeyin daima mikro dalga fırınları kapalı ve güvenli bir şekilde kullanmamız gerektiğini söylüyor.

Bu bilgilere dayanarak konuyu genel çerçevede açıklayacak olursak şunları söyleyebiliriz; İlk olarak mikrodalga fırınlarının içinde bulunan dalgalar yiyeceklere radyasyon göndermeyip fırın içerisindeki suyu harekete geçirmek amacıyla titreşimler gönderir ve bu frekans dalgaları besinlerin içine etki eder. Bunun yanında yeşillikleri mikrodalgalarda ısıttığımız zaman dalgalar besin içindeki suyu ısıttıkça su ile beraber besinler de yiyeceğin dışına çıkıp vitaminini yitirebilir.

Satın alına mikrodalga fırında bir bozukluk olmadığı müddetçe ve radyasyonun dışarı sızmaması için kapaklarının tamamen kapalı olması tehlikeyi önlemektedir. Bunun yanında mikrodalga çalışırken karşısında durup etkisine doğrudan maruz kalmak sağlık için zararlıdır. Metallerin, plastiklerin fırın içine konulmaması önemli olan bir diğer noktadır. Bu maddeler yapılarından ötürü radyasyonu içine alıp kanserojen kimyasallara dönüşmesine sebep olurlar.

Mikrodalga Fırın: Kaynak: Freepik

Mikrodalga Fırınların Zararlarını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

 • Mikrodalga çalıştırılmadan önce kapağı tamamen kapalı olmalıdır.
 • Fırın içerisine metal eşyalar ya da folyo ile kaplı yiyecekler ve plastik ürünler konulmamalıdır.
 • Fırın boşken çalıştırılmamalıdır.
 • Fırın ıslak alanlarla temas etmemelidir.
 • Diğer sıcak ev aletlerinden uzak tutulmalıdır.
 • Derin kaplar değil daha çok sığ kaplar tercih edilmelidir.
 • Fırın içinin temizliği belli aralıklarla yapılmalıdır.
 • Yağda kızartmaya uygun yiyecekler mikrodalga fırınlarda ısıtılmamalıdır.
 • Herhangi bir tehlike anında fırının elektrik ile bağı kesilmelidir.

Kaynaklar: gidabilinci, zararlari.com, relfe.com, imperial college london

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu