DoğrulamaManşetTeknoloji - Oyun

TikTok Kanada’da Yasaklandı mı?

Bulgularımız:

  • TikTok Kanada’da tamamıyla yasaklanmadı.
  • Kanada, güvenlik nedeniyle Çin menşeli sosyal medya platformu olan TikTok uygulamasının, hükümete ait cihazlarda kullanımını yasakladı.
  • TikTok önümüzdeki günlerde 18 yaş altındaki gençler için günde bir saatlik kullanım kısıtlaması getireceğine dair bir karar almayı düşünüyor.

Günde milyarlarca kişinin aktif olarak video yüklediği bir platform olan TikTok, bir süredir tepki odağı. Uzmanlar, platformda yetişkin içeriklerin yer almasının ve çocukların gelişiminde olumsuz etkiler bırakmasından endişeli. Bu nedenle uygulamanın yasaklanması ya da kısıtlanması yönünde bazı adımlar atılıyor.

Geçtiğimiz günlerde “Kanada TikTok uygulamasını yasakladı” benzeri haberler gündeme geldi.

“Kanada’da TikTok yasaklandı” – (Arşivlenmiş tweet)

Twitter ve Facebook’ta Kanada’nın TikTok’u yasakladığına dair birçok habere rastlamak mümkün. Peki gerçekten bu bilgi doğru mu? Buna Büyüteç tuttuk.

TikTok, 18 Yaş Altındaki Gençleri Günde “1 Saatlik” Kullanım Hakkı ile Kısıtlamayı Düşünüyor

İnternette Çin menşeili bir video yükleme uygulaması olan TikTok’un kısıtlama yapacağı yönünde bir bilgi yayılımı var. TikTok’un 18 yaşın altındaki gençlere ebeveyn kontrolünde 1 saat olacak şekilde kullanma şartı koyacağı söz konusu. Gelgelelim bu yasağı delmek epey kolay. Yeni bir hesap ya da ‘hesaplar’ açıp 1 saat sınırını aşmak mümkün. Bunu nasıl yapacakları gerçekten merak konusu. CBS’in konu hakkındaki haberi şöyle:

TikTok sosyal video şirketi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gençlerin hizmete harcadıkları süreyi azaltmak için 18 yaşın altındaki kullanıcıları için bir saatlik bir zaman sınırını açacak. Platform, önümüzdeki haftalarda yeni varsayılan ayarı tanıtacak. Ancak reşit olmayanlar ayarı kapatma yetkisine sahip olacaktır. 18 yaşında veya daha küçük olan kullanıcılar bir saatlik süre sınırına ulaştığında, ek kaydırma süresini etkinleştirmek için bir şifre girmeleri istenecektir – TikTok’un gençlerin uygulamada geçirdikleri zaman hakkında daha kasıtlı olmalarını isteyebileceğini söylediği bir kesinti. TikTok, 13 yaşın altındaki çocukların günlük ekran süresinde de 60 dakikalık bir sınıra sahip olacağını, ancak bir ebeveyn veya vasinin 30 dakika daha izlemelerine izin vermek için bir şifre belirlemesi veya girmesi gerekeceğini söyledi.

Bu gibi kısıtlamaların, çocuk pedagogları tarafından önerildiği olası.. TikTok’un aldığı bu günlük 1 saat kullanım kararı henüz yürürlükte değil. Peki bu, TikTok ile alakalı tek kısıtlama mı? Hayır değil.

Kanada Hükümeti, Kamu Görevlilerinin Telefonlarına TikTok’un Yüklenmesine İzin Vermeyecek

Öncelikle Google’da “TikTok”, “Banned”, “Canada” gibi bazı önemli anahtar kelimelerle internette dolanan iddiayı aramaya başlıyoruz. Ardından karşımıza Kanada hükümetinin aldığı kararı gösteren haber metni çıkıyor. BBC’de bu konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

Kanada, video uygulaması TikTok’u Salı gününden itibaren devlet tarafından verilen tüm cihazlardan yasaklayacak. Karar, Kanada’nın baş bilgi görevlisi tarafından yapılan bir incelemeyi takip ediyor ve bir hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada, uygulamanın “gizlilik ve güvenlik için kabul edilemez bir risk seviyesi sunduğunu” söyledi. Başbakan Justin Trudeau, uygulamanın etrafındaki güvenlik konusunda değişikliği gerektirecek kadar endişe duyulduğunu söyledi. Pazartesi günü Toronto yakınlarındaki bir basın toplantısında “Bu ilk adım olabilir, atmamız gereken tek adım bu olabilir” dedi. TikTok kişisel bilgileri kullanması ve Çin hükümetiyle olan bağları nedeniyle eleştirildi.

Dolayısıyla Kanada’nın uygulamayı tamamıyla yasakladığı iddiası yanlış. Çünkü Kanada hükümeti, TikTok’u yalnızca devletin cihazlarından kaldırılması kararı aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu