Doğrulama

Türkiye’de “Domalan” İsminde Bir Köy Var mı?

Türkiye'de Antalya, Çorum ve Yozgat'ta "Domalan" isimli bir köyün olduğu iddia ediliyor. Peki bu ne kadar doğru, gerçekten de Domalan Köyü diye bir yer var mı? Bu yazımızda bunu büyüteçledik.

Bulgularımız:

  • Aydın, Antalya ve Çorum’da daha önceden “Domalan” isminde köy ya da mahalleler vardı. Ancak ismi daha sonradan yaşayanlara rahatsızlık vermesi sebebiyle resmi kararlarla değiştirildi. Günümüzde “Domalan Köyü” isminde bir yer bulunmuyor.

Geçenlerde, Yozgat’ın Çekerek ilçesinde “Boşalan” isminde bir köy olduğuna dair komik bir iddiayla karşılaşmıştık. Kısa bir Google incelemesi ile bu köyün isminin aslında “Başalan” olduğunu tespit etmiştik. İnternetçiler fotomontaj teknolojisiyle böyle muzip şakalar ve trollükler yapıyorlar.

Bugün bir başka komik köy ismine değindik. Domalan Köyü’ne

Bu köy isminin Yozgat, Çorum ve Antalya’da yer aldığını söyleyen birçok görüş var. Peki gerçekten de Domalan köyü gerçek mi? Şayet gerçekse, Domalan köyü nerede? bu gibi sorulara cevap aradık ve Büyüteçledik.

Günümüzde “Domalan” İsminde Bir Köy Bulunmuyor

Öncelikle araştırmamıza, günümüzde köy-mahalle gibi yerleşim yerlerinin eski isimlerine ulaşabildiğimiz Nişanyan Yer adları arşivine bakıyoruz. Burada “Domalan” ismini yazdığımızda üç yerde bu isme denk geliyoruz.

Kaynak: Domalan yerleşimleri (Nisanyanmap.com)

Burada “Domalan” isminin Aydın, Antalya ve Çorum şehirlerinde yer aldığını görüyoruz.

Aydın’da Yer Alan “Domalan” İsimli Köy

Öncelikle Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan Domalan isimli muhiti incelemeye alıyoruz. Aydın’ın Efeler ilçesinin siyasi haritasını incelediğimizde, Domalan ismine rastlanmıyor. Nisanyanmap üzerinde bu yerin günümüzdeki adının “Doğan” olduğu belirtiliyor.

Aydın’da bulunan Adnan Menderes Üniversitesi’nin web sitesinde bununla alakalı bir teze ulaştık. Aysun Kara’nın Aydın Efeler İlçesi Yer Adlarının Değerlendirilmesi üzerine yazdığı bu savunma tezinde köyün eski adının Domalan olduğunu şu ifadelerle belirtiyor.

Köyün daha önceki isminin “Domalan” olduğu bilgisi doğru. Bunu 1935 yılındaki Genel Nüfus Sayımı evraklarından da doğrulamak mümkün.

1935 Türkiye Geneli Nüfus Sayımı Sonuçları

Köyün isminin Domalan Mantarı isimli yöresel bir mantar türünden ya da bir aşiret isminden geldiği söylentileri var. İsminin kaynağını tam olarak bilemesek de, bugün bu yerin isminin Aydın’ın Efeler ilçesinde yer alan Doğan Mahallesi olduğunu biliyoruz.

Antalya’da Yer Alan “Domalan” İsimli Köy

Karşımıza çıkan bir diğer sonuç da, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Domalan Köyü. Yine aynı şekilde 1935 Nüfus sayımı sonuçlarında da bu yerin ismine rastlamak mümkün.

Öte yandan Yar. Doç. Dr. Ahmet Süha Kocakuşak’ın ‘Alanya’da yerleşme adlarının özellikleri’ üzerine yazdığı makalede de aynı şekilde bu isme rastlıyoruz. Önceki ismi Domalan olan bu yerleşim yerinin günümüzdeki ismi Yeşilöz Mahallesi

Kaynak: Yar. Doç. Dr. Ahmet Süha Kocakuşak

Çorum’da Yer Alan “Domalan” İsimli Köy

Son olarak işbu isimli yerin Çorum’da da yer aldığı iddia edilmekte. Bu yerin ismini Google’da arattığımızda, Vikipedi’de Alaca ilçesinde bulunan Ünalan, köyü olduğu bilgisine rastlıyoruz. Vikipedi’de köyün ismi 1952’de değişmiş. Alttaki kaynak bizi 20 Mart 1952 tarihli Resmi Gazete’ye götürüyor.

Kaynak: Resmi Gazete

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı değişiklikle Alaca ilçesinin Kızıllı Köyüne bağlı Domalan Mahallesi’nin ismi Ünalan olarak değiştirilmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu