Kültür Sanat

Siyahtan bile koyu bir renk: Vantablack

Siyahtan bile daha koyu bir renk olduğunu söyleselerdi tepkiniz ne olurdu? Evet anlamlandırması güç fakat tam da bahsettiğimiz gibi siyahtan daha koyu bir renk mevcut. Buna Vantablack deniyor. Aslında bambaşka bir renk değil, siyahın tonu fakat ışığı neredeyse %100’e yakın bir oranda hapsediyor. NanoSystem isimli bir teknoloji şirketi bu maddeyi üretmeyi başarmış.

 

Bilinen en karanlık madde: Vantablack

 

Vantablack BMW araç

 

Google görsellerde  “Vantablack” olarak arattığınızda bu maddenin adeta bir “kara delik” gibi göründüğünü fark edebilirsiniz. Vantablack, alüminyum bir plakanın üzerinde binlerce karbon nanotüplerin yerleştirilmesiyle oluşuyor. Bu nanotüpler ışığı %99,995 oranında hapsedebilme gücüne sahip. İnanılmaz bir teknoloji gerçekten de.

Ne yazık ki moda sektöründe kullanılamıyor. Çünkü bu maddenin telif haklarını, Anish Kapoor isimli bir heykeltraş almış. Ne var ki Hintli sanatçı, telif hakkı elinde olan bu renge kıyafet yapımında kullanılmak için izin vermiyor. Bu durum da sosyal medyada büyük tepki çekmiş ve hatta “#sharetheblack” diye etiket açarak binlerce kullanıcı kendisine tepki göstermiş ancak Kapoor kararından geri dönmemiş.

Sanatçılardan sanat gibi bir eleştiri; İntikamın pembe tonu

Kapoor’un bu bencil kararından hoşnutsuzluk duyan sanatçılar da tepkilerini birer birer göstermişler. İçlerinden en ilgi çeken tepkiyi ise Stuart Semple göstermiş. İngiliz ressam bilinen en siyah renge karşın, şimdiye kadar ki en pembe rengi üretmiş. Hatta bununla da kalmayıp en yeşil yeşili ve en sarı sarıyı da paletine katmış.

 

En pembemsi pembe – Stuart Semple

 

En yeşilimsi yeşil – Stuart Semple

 

Stuart Semple, bu renkleri satın alabilmek için bir şart koşmuş tabii. Bu da: “Anish Kapoor olmamak ve Anish Kapoor’un yakını olmamak“. Rengi satın alabilmeniz için Kapoor olmadığızı ve onu tanımadığınızı kanıtlamanız gerekmekte. Vantablack’i kendisi dışında kimsenin kullanmasına izin vermeyen bu bencil sanatçıya güzel bir cevap şüphesiz ki. Gelgelelim nasıl olduysa Kapoor bu renge ulaşmış ve böyle uslupsuz bir cevap vermiş:

 

Anish Kapoor’un Instagram hesabından cevabı

 

Stuart Semple’ın bu cevap karşısında oldukça öfkelendiğini tahmin edebilmek çok da zor olmasa gerek. Çok geçmeden Kapoor’a son bir hamlede bulunan Semple, en parlak renk olan Diamond Dust’ı (Elmas tozu) üretmiş. Bu şimdiye kadar görülen en parlak renk. İngiliz ressam bu rengi üretirken, bu parıltıyı vermesi için gerçek cam parçalarını kullanmış. Anish Kapoor’un en siyah siyahına tepki olarak en parlak rengi üretmiş ve onu mahrum bırakmıştır.

 

En parlak renk, Diamond Dust – Stuart Semple

 

Bu renk savaşlarını Semple’ın kazanıp kazanmamasının çok da bir önemi yok elbette. Kapoor’un Vantablack’i tekeline almasına en güzel cevabı, en parlak renk pigmentlerini kendisinin kullanımına mahrum bırakarak vermiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu