Doğrulama

Video, Marianne Bachmeier’in Ateş Ettiği Anı mı Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Görüntüler, Marianne Bachmeier’in dramatik hikayesini anlatan “Der Fall Bachmeier – Keine Zeit für Tränen” isimli bir filmden alınmış.

“İntikam, soğuk yenen bir yemektir” şeklinde bir söz duymuş olabilirsiniz. Bu sözü hemen her şey için kullanmak mümkün. Sadece yarış içeren eylemlerde değil, birine zarar vermek için de intikamdan bahsediyor insanlar. Hatta kısasa kısas yapmak; birinin canına kast etmek için de.

Marianne Bachmeier isimli bir kadının, mahkeme salonunda silahını ateşlediği anı gösteren bir video yayılımda. Söz konusu iddiada, Bachmeier, 7 yaşındaki kızına tecavüz edip sonrasında öldüren bir kişiyi mahkeme salonuda herkesin gözü önünde vurur. Sanık oracıkta can verir. 1981 yılında gerçekleşen bu olayın görüntüsü ne olduysa birdenbire 2020’lerde ortaya çıkar.

Arşivlenmiş Tweet
Arşivlenmiş Tweet

Twitter’da birçok kullanıcının paylaştığı videonun açıklaması şöyle:

Almanya, 1981. Marianne Bachmeier, 7 yaşındaki kızına tecavüz ettikten sonra öldüren kişiyi mahkeme salonunda, hakimin gözü önünde öldürüyor. İzlediğim en etkileyici görüntü galiba.
İnternetçilerin paylaştığı ve oldukça gerçekçi bir izlenim bırakan bu videonun gerçek olup olmadığına bir Büyüteç tuttuk.

Görüntüler, Olayı Anlatan 1984 Yılı Yapımı Bir Drama Filminden

Öncelikle konuyu araştırmak için Marianne Bachmeier‘in böyle bir videosu mevcut mu buna bakıyoruz. Anahtar kelimelerle konuyu aradığımızda, mahkemedeki olay sonrası bazı fotoğraflar haricinde herhangi bir somut delile rastlayamıyoruz.
Ardından videodan ekran görüntüsü alarak Google üzerinden tersine görsel arama yöntemi kullanarak konuyu aratıyoruz. Bir kullanıcı, attığı Tweet’te bu videonun kaynağının Der Fall Bachmeier – Keine Zeit für Tränen isimli bir film olduğunu belirtmiş. Filmin adı Türkçesiyle Bachmeier Davası – Gözyaşlarına Zaman Yok”. Bilgiyi teyit etmek için YouTube’ta filmi aratıyoruz. Neyse ki, bir kişi neredeyse bu 40 yıllık filmin tam halini yüklemiş. 
İlgili sahneyi 1:19:28 itibarıyla izlemek mümkün: 

Her ne kadar gerçekçi görünse de, Marianne Bachmeier’e atfedilse de, bu görüntüler olayı anlatan bir filmden. İnsanlar, doğruluğunu kesin olarak bilmese de, dramatize olayların öykülerini anlatmaktan keyif alıyor. Bu su götürmez bir gerçek. Hikayenin devamında Bachmeier’e ne olduğunu merak ettik. Kendisi bu olaydan sonra yaşamnın 3 yıl hapishane geçirmiş. Bachmeier, 1996’da kanser hastalığı sebebiyle yaşamını yitirmiş. Mezarı, Lübeck’teki kızı Anna’nın yanında bulunuyormuş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu